Psychiatra pełni istotną rolę w powrocie do równowagi psychicznej i często bez ich pomocy powrót do zdrowia może się okazać bardzo trudny lub wręcz niemożliwy. Farmakoterapia nieraz przyspiesza powrót do dobrego samopoczucia a jeszcze w innych przypadkach pomaga funkcjonować na co dzień. Jednak istnieje grupa osób u której leki nie rozwiązują pierwotnej przyczyny zaburzeń psychicznych i bez jej zaadresowania pacjent będzie zmuszony do korzystania z leków do końca życia.
Psychiatra - Krótki czas wizyty
Standardowa wizyta u psychiatry trwa 50 minut i w jej czasie lekarz musi zebrać wywiad, postawić diagnozę, przepisać leki i objaśnić pacjentowi proces leczenia. Jest to bardzo mała ilość czasu, żeby psychiatra mógł podejść do zdrowia pacjenta w holistyczny sposób i uwzględnić jak największą liczbę czynników wpływających na zdrowie psychiczne. Jakie tematy są ważne dla naszego zdrowia, a specjaliści często nie mają czasu lub wiedzy żeby wspomnieć o nich pacjentom?
1. Dieta
Coraz więcej mówi się o znaczeniu diety w leczeniu i zapobieganiu zaburzeń psychicznych. Szeroko rozumiana dieta może wpływać na nasze zdrowie poprzez dostarczanie za niskiej ilości energii i witamin doprowadzając organizm do wyczerpania i zaburzeń funkcjonowania. Również jedzenie zbyt dużych ilości jedzenia prowadzi do otyłości, co z kolei stanowi zagrożenie zarówno dla zdrowia fizycznego jak i psychicznego.
2. Niedobory witamin z grupy B, D, żelaza i inne
W wyniku nieodpowiedniej diety lub problemów z wchłanianiem może dochodzić do niedoborów ważnych grup witamin i mikroelementów. Szczególnie witaminy z grupy B, D, żelazo czy wapń są potrzebne do produkcji serotoniny, a więc utrzymania naszego układu nerwowego w optymalnym stanie.
3. Choroby tarczycy
Tarczyca produkuje hormony, które mają istotne znaczenie w funkcjonowaniu naszego organizmu. Pacjenci z niedoczynnością tarczycy czy chorobą Hashimoto mogą doświadczać objawów depresyjnych takich jak ciągłe zmęczenie, smutek i utrata zainteresowań, problemy ze snem a także zaburzenia lękowe.
4. Inne zaburzenia hormonalne
Przykładem może być choroba Cushinga, która polega na nadmiernym wydzielaniu hormonu ACTH przez gruczolak przysadki. W przebiegu tej choroby dochodzi do wzrostu poziomu kortyzolu i wystąpienia depresji, zaburzeń lękowych, bezsenności czy chronicznego zmęczenie.
Również nadmiar prolaktyny, brak równowagi estrogenowo-progesteronowej mogą się objawiać nerwowością czy zaburzeniami nastroju.
5. Brak wysiłku fizycznego
Regularny wysiłek fizyczny utrzymuje organizm w dobrej kondycji, pomaga w metabolizmie kortyzolu, wydziela endorfiny odpowiadające za dobrostan psychiczny.
6. Przepracowanie
Wypalenie zawodowe, nadmierny poziom stresu czy zbyt duża liczba obowiązków mogą wyczerpać siły organizmu i objawiać się zaburzeniami psychicznymi. Taki stan powinien nas zawsze skłonić do refleksji i zastanowienia się czy w naszym stylu życia na pewno mamy odpowiedni poziom wypoczynku i czy nasz organizm ma czas na odpowiednią regenerację.
7. Problemy jelitowe, jak SIBO, SIFO i inne
Coraz więcej badań pokazuje, że również problemy jelitowe i zaburzenia mikroflory jelit mają istotny wpływ na funkcjonowanie naszego układu nerwowego.
Comments