top of page

Czy psychoterapia online jest skuteczna?

Zaktualizowano: 18 kwi



Już od kilku lat zauważalny jest trend, w którym coraz więcej aktywności i usług jest dostępnych w Internecie. Ludzie coraz częściej korzystają z usług online, dlatego podpowiadamy czy taka forma terapii jest dla każdego.


Korzyści terapii online

Psychoterapia zdalna niesie ze sobą wiele udogodnień dla klientów. Jest to bardzo wygodna forma, w której ktoś może uczestniczyć w procesie zdrowienia w bezpiecznym dla niego miejscu jakim jest dom, w którym czuje się zrelaksowany i odprężony. To może pomóc niektórym klientom podjąć decyzję o podjęciu terapii, ponieważ będą się czuć na tyle bezpiecznie żeby mówić o swoich problemach czy trudnych przeżyciach. Dla niektórych pacjentów jest to istotne wsparcie, kiedy mogą przykryć się ukochanym kocem lub popijać herbatkę z ulubionego kubka.

Innym pozytywnym aspektem jest na pewno oszczędność czasu. W terapii online możemy uczestniczyć w spotkaniach w różnych porach dnia, od porannych godzin do późnowieczornych. Dla osób, które mają napięty grafik i ciężko im znaleźć czas dla siebie może to być pomocne rozwiązanie. Szczególnie, kiedy w niektórych przypadkach terapia musi odbywać się więcej niż jeden raz w tygodniu. Oszczędzamy dużo czasu na dojazdy i łatwiej dopasować godziny terapii do naszego codziennego grafiku.


Psychoterapia online jest nie raz jedynym rozwiązaniem dla osób, które mieszkają w miejscowościach bez dostępu do psychoterapii. W mniejszych miejscowościach może być również mały wybór specjalistów, np. mogą być psychoterapeuci tylko jednej modalności które nie jest najbardziej rekomendowanym podejściem do danego zaburzenia. W takiej sytuacji klient ma dostęp do znacznie większej liczby specjalistów, dzięki czemu w łatwy i szybki sposób może znaleźć pomoc, której potrzebuje.


Rekomendujemy psychoterapię online również osobom, które na stałe mieszkają za granicą. Badania pokazują, że prowadzenie terapii w ojczystym języku jest dwa razy bardziej efektywne niż terapia w języku nabytym. Dzięki temu pacjenci z całego świata jak np. z Chicago, Londynu czy Singapuru mogą skorzystać z psychoterapii w języku polskim.


W niektórych przypadkach psychoterapia zdalna może być również mniej płatna, ponieważ odchodzą koszty związane z prowadzeniem gabinetu stacjonarnego.




Ograniczenia

Dla wielu pacjentów forma psychoterapii stacjonarna lub online nie będzie mieć żadnego znaczenia. Każdego rodzaju terapia opiera się na rozmowie z klientem, nawiązaniu relacji i wsparciu pacjenta w trudnych momentach. Jednak jest pewna grupa pacjentów, która może skorzystać z formy online w mniejszym stopniu niż pozostałe grupy.

Do jednej z nich zaliczają się:

  • osoby z głęboką depresją – kiedy depresja przybiera stan, w którym pacjent ma trudności z wychodzeniem z domu, funkcjonowaniem w pracy i wykonywaniem jakichkolwiek czynności, zdecydowanie lepszą formą będzie psychoterapia stacjonarna, która zmobilizuje do aktywności, wyjścia z domu i bezpośredniej interakcji z drugą osobą w gabinecie.

  • osoby, które mają PTSD i chcą skorzystać z terapii przedłużoną ekspozycją lub z terapii EMDR – Te formy psychoterapii wymagają, aby pacjent był fizycznie w gabinecie. Warto wspomnieć, że jeśli ktoś ma PTSD i chciałby skorzystać z formy online, to są inne rodzaje psychoterapii takie jak terapia poznawcza CTP (dostępna w Centrum Balans), którą z powodzeniem można stosować w formie online

  • osoby z zaburzeniem obsesyjno-kompulsywnym – w zależności od tego, jakie kompulsje (czyli natrętne zachowania jak np. mycie rąk 10 razy przez 20 minut dziennie) przejawia pacjent, tak możliwe że bardziej skuteczna będzie psychoterapia stacjonarna. Jeśli kompulsje pacjenta wymagają ćwiczeń przy terapeucie, zaprezentowania niektórych zachowań pacjentowi, to forma stacjonarna będzie wtedy bardziej odpowiednia.

  • dzieci – psychoterapia dzieci powinna odbywać się zawsze w formie stacjonarnej. Terapia dzieci często wymaga wprowadzenia różnego rodzaju zabaw terapeutycznych, których wykonanie w trybie online mogłoby być bardzo utrudnione. Natomiast terapia nastolatków w wieku 16-17 lat może już się odbywać w formie online, po uzyskaniu zgody rodziców.

 

Oczywiście jeśli nie ma możliwości udziału w terapii stacjonarnej, to zawsze rekomendujemy psychoterapię w jakiejkolwiek formie niż jej brak.

 

Obecnie środki komunikacji i narzędzia online pomagają prowadzić terapię zdalną praktycznie w takiej samej formie, jak to się dzieje w miejscu stacjonarnym. Najważniejsze w terapii jest znalezienie odpowiedniego specjalisty, który odpowiednio pokieruje pacjentem i nawiąże empatyczną i bezpieczną relację, w której klient będzie czuć się komfortowo do wprowadzania zmian w swoim życiu.


Zastanawiasz się, czy psychoterapia online jest dla Ciebie? Umów się na bezpłatną konsultację i pomożemy Ci w doborze najodpowiedniejszej formy psychoterapii.

 

Bibliografia:

7 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page