Nie od dziś wiadomo, że związek to nie tylko chwile usłane różami, ale również trudne momenty i zderzanie się z różnymi oczekiwaniami i potrzebami partnera. Kłótnie to doskonała okazja do zbliżenia się do partnera, o ile nauczymy się odpowiednio kłócić.
Po co nam kłótnie?
Kłótnie pełnią bardzo ważny element w związku – pomagają nam poznać nawzajem swoje potrzeby i dzięki konfrontacji znaleźć rozwiązania, jak je wypełniać. Związek, w którym rozmawiamy o trudnościach i naszych oczekiwaniach zbliża partnerów do siebie, buduje trwałość i odporność związku na wszelkie trudności życiowe.
A więc jak się kłócić, aby tworzyć więź z partnerem?
1. Przerwa podczas kłótni
Jednym z najczęstszych błędów popełnianych podczas kłótni jest wymiana ostrych zdań w momencie, kiedy emocje są u zenitu. W takiej sytuacji kłótnia przybiera formę ataków z jednej i drugiej strony. Niejednokrotnie wypowiadamy zdania, które nawet nie są prawdziwe! Mówimy je tylko po to, by udowodnić swoją rację lub zranić partnera.
Dobrym rozwiązaniem jest umówienie się na robienie przerw. Kiedy jeden z partnerów zauważy moment, w którym emocje zaburzają Wam słuchanie siebie nawzajem – najlepiej niech przerwie kłótnie. Możecie się umówić na jakiś znak lub hasło np. „Stop”, które oznacza, że w danym momencie rozchodzicie się i czekacie, aż emocje w Was trochę opadną.
Przerwa może Wam zająć tyle czasu, ile tego potrzebujecie. Często jeden z partnerów potrzebuje dłuższej przerwy i dobrze jest to uszanować, dając mu tyle czasu i przestrzeni ile potrzebuje. Najlepiej żeby przerwa nie trwała dłużej niż kilka godzin.
Po tym czasie możecie wrócić do rozmowy, bardziej otwarci na wysłuchanie tego, co chce powiedzieć druga strona.
2. Komunikat JA
Przekazując partnerowi informacje o tym, co Wam przeszkadza w związku, unikajmy sformułowań ogólnych i odnoszących się do drugiej osoby. Przykład:
„Jesteś głupi! Jak mogłeś tak postąpić!”
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest komunikat typu Ja, odnoszący się do 3 aspektów:
Np. Czuję się smutna/y…
Czuję się nieważna/y…
Boję się…
Czuję złość…
Kiedy ty zostawiasz skarpetki na środku pokoju
Kiedy mówię Ci o czymś, a ty robisz i tak po swojemu
Kiedy ty zachowujesz się w jakiś sposób
Zamiast tego wolał(a)bym gdybyś chował skarpetki od razu do kosza
Potrzebuję, żebyś wziął moje zdanie pod uwagę
Nawiązanie do swoich emocji, pomaga partnerowi zrozumieć, dlaczego jego zachowanie jest dla nas problematyczne.
Natomiast odwołanie się do konkretnego zachowania partnera jest łatwiejsze w odbiorze i stanowi klarowną informację, o jakie zachowanie nam chodzi.
Bardzo pomocne jest również zaproponowanie, w jaki inny sposób partner mógłby się zachować, abyśmy czuli się lepiej w związku. Pomaga to Wam budować związek, w którym szanujecie nawzajem swoje potrzeby i aktywnie staracie się dbać o nie nawzajem.
3. Unikaj pułapek słownych
Unikaj wyrażeń typu:
„Ty zawsze"
"Ty nigdy"
"Wszystko"
"Nic"
"Powinieneś”
Tego typu określenia są niczym lont dynamitu dla partnera, który może się poczuć niesprawiedliwie oceniony, ponieważ nawet jeśli ktoś ma jakiś nawyk, prawdopodobnie znajdzie się kilka odstępstw od reguły.
4. Jeśli jesteś typem dominującym
Jeśli jesteś typem osoby, która ma dominujący styl kłótni postaraj połączyć się ze swoją wrażliwą stroną rozmawiając z partnerem. Skup się na bliskości, o tym jak on odbiera Twój komunikat i czy jest inny sposób przekazania Twoich myśli, które z pewnością są dla Ciebie ważne.
5. Jeśli jesteś typem wycofującym się
Nie obawiaj się konfrontacji z partnerem. Być może Twój partner oczekuje, że usłyszy od Ciebie jakie masz potrzeby, myśli i co chciałbyś zmienić w związku. Możesz wyobrazić sobie siebie jako Rycerza na białym koniu, jeśli to pomoże dodać Ci pewności siebie, aby powiedzieć o tym, co Ci przeszkadza.
Pamiętaj, że unikanie konfrontacji i mówienia o swoich potrzebach będzie tylko pogłębiać problem, zamiast spróbować znaleźć wspólnie rozwiązanie jak Ci pomóc.
Comments