top of page

Mikrobiom jelitowy a zaburzenia psychiczne

Kobieta w dobrym nastroju

Najnowsze badania wykazują, że bakterie w naszych jelitach mogą mieć znaczący wpływ na nasz nastrój i emocje, co prowadzi do nowych odkryć w dziedzinie neurologii.


Jelita - nasz drugi mózg

Twoje jelita są domem dla środowiska mikrobiologicznego zwanego mikrobiomem. To cały ekosystem bakterii i innych mikroorganizmów, które zamieszkują Twoje jelita. Bakterie te pełnią kluczową rolę w prawie wszystkich aspektach fizjologii człowieka, w tym w zdrowiu psychicznym i procesach umysłowych.

Inaczej mówiąc, nasze bakterie jelitowe komunikują się z mózgiem i odwrotnie. Jelita są tak ważne dla procesów zachodzących w organizmie, że potocznie nazywa się je „drugim mózgiem”.


Mikrobiom jelitowy ma funkcje wpływające na cały organizm:

  • Chroni przed infekcjami.

  • Trawi jedzenie i zamienia je na potrzebne składniki odżywcze i witaminy

  • Reguluje powstawanie nowych naczyń krwionośnych

Jak te wszystkie procesy wpływają na Twoje zdrowie psychiczne? Jelita wytwarzają neuroprzekaźniki. Neuroprzekaźniki to takie przekaźniki chemiczne wysyłane i odbierane przez pewien rodzaj komórek mózgowych (tzw. neurony). Pomagają regulować różne funkcje jak np. ruch, motywację, pamięć czy emocje.


Jak się okazuje, około 30 różnych neuroprzekaźników i prawie 90% serotoniny występującej w organizmie, czyli hormonu dobrego samopoczucia, pochodzi właśnie z jelit. Konkluzja? Być może niedobór serotoniny nie ma swojej przyczyny w działaniu naszego mózgu, ale w jelitach. Stoimy w obliczu zmian, w których obok farmakoterapii i psychoterapii niedługo być może będziemy reguylarnie korzystać z probiotykoterapii.


Zdrowe jelita

 

Dobre i złe bakterie w jelitach

Badania z 2023 roku zbadały korelację, między zdrowiem psychicznym pacjentów, a obecnością lub brakiem pewnych grup bakterii w jelitach. Jak się okazało, pacjenci cierpiący na zaburzenie lękowe Uogólnione (inaczej tzw. nerwicę), cechowali się niższym poziomem bakterii m.in. z grup: Firmicutes/Bacteroidetes, Faecalibacterium spp oraz podwyższonym poziomem bakterii z grup Prevotella, Fusobacteria i Bacteroidetes.

 

Z kolei pacjenci z depresją cechowali się podwyższoną obecnością bakterii m. in. z grup Prevotella, Klebsiella, Streptococcus i Clostridium XI, ale niższym poziomem Bacteroidetes. Dodatkowo badania pokazują, że również Helicobacterii Pylori wywołuje dysbiozę flory jelitowej przyczyniając się do zaburzeń nastroju.

 

Wzrost ilości dobrych bakterii w jelitach może obniżyć poziom kortyzolu, zmniejszyć objawy depresji czy lęku, poprawić pamięć, a nawet obniżyć reaktywność na stres. Pokazuje to, że prawdopodobnie pożyteczne bakterie jelitowe lub probiotyki działają jako nośniki dostarczające potrzebne związki neuroaktywne. Probiotyki, psychobiotyki czy prebiotyki spożywane w odpowiednich ilościach przynoszą korzyści zdrowotne pacjentom cierpiącym na choroby psychiczne.


Jak wpływać na mikrobiom jelitowy?


Na mikrobiom jelitowy można wpływać na kilka różnych sposobów, m.in:

  • odpowiednia, bogata w różne składniki odżywcze dieta

  • spożywanie jak najmniejszej ilości cukru czy alkoholu, które dokarmiają "złe" bakterie

  • probiotykoterapia (zażywanie odpowiednich probiotyków i prebiotyków)

  • aktywność fizyczna

  • redukcja stresu

  • relaks


Przeczytaj więcej o probiotykach, w tym o psychobiotykach w artykule: „Psychobiotyki – czy mają sens?”



Bilbiografia:




25 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page