Lęk jako emocja sama w sobie jest potrzebna każdemu człowiekowi. Bez lęku nasz gatunek narażony byłby na wyginięcie, bo jak można funkcjonować w świecie, w którym nie lękalibyśmy się groźnego lwa, pożaru czy braku pieniędzy na jedzenie? Jednak czasami zdrowy lęk adekwatny do sytuacji zaczyna się wymykać spod kontroli i pojawiać coraz częściej w naszym codziennym życiu.
Przyczyna lęku: nasze myśli
Jedną z częstszych przyczyn, dlaczego czujemy lęk są nasze myśli. To, w jaki sposób interpretujemy sytuacje albo jakie znaczenie nadajemy przyszłym wydarzeniom może sprawić, że będziemy widzieć zagrożenie w coraz większej liczbie sytuacji.
Przykładowo, wyobraź sobie reakcje dwóch różnych osób na tą samą wiadomość od szefa w pracy „Pilne: spotkajmy się za godzinę w moim gabinecie.”
U pierwszej osoby może się pojawić następująca lękowa myśl:” „Może coś zawaliłem i zostanę zwolniony.”
Naturalną emocją na tego typu myśli będzie stres i lęk.
Druga osoba może pomyśleć w całkiem odmienny sposób: „Pewnie wpadło jakieś nowe duże zadanie do zrobienia. Ciekawe co to za zadanie, może będzie okazja do nauki nowych umiejętności!”
Naturalną emocją na tego typu myśl będzie ciekawość, być może nawet ekscytacja.
W rzeczywistości codziennie nadajemy znaczenie setkom sytuacji, które się nam przydarzają. Często to nasze doświadczenia, temperament czy przekonania z przeszłości wpływają na to, jakie myśli pojawią się w nawiązaniu do pojawiających się zdarzeń.
Celem psychoterapii jest wyłapanie schematu myślowego jaki towarzyszy klientowi i nauczenie go tworzenia alternatywnych, bardziej adaptacyjnych myśli i przekonań w nawiązaniu do sytuacji.
Jednym z najczęstszych schematów myślowych wywołujących lęk jest katastrofizacja. Badania pokazały, że 9 z 10 przewidywanych przez nas katastrof nigdy nie następuje. To pokazuje, że nasze katastroficzne myślenie najczęściej jest jedynie wytworem naszego zalęknionego umysłu.
Przyczyna lęku: środowisko
Inną przyczyną może być trudne środowisko w jakim się aktualnie znajdujemy. Środowiskiem mogą być ludzie, którymi się otaczamy, sytuacja mieszkanowa, polityczna, stan naszego zdrowia. Jeśli ktoś jest w przemocowym związku, doświadcza żałoby, choroby czy może mieszka na obszarze wojennym, to naturalnie tego typu wydarzenia lub środowisko będą powodować lęk.
Bardzo często najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zmiana środowiska. Jeśli jesteśmy w pracy, w której panuje toksyczna atmosfera, warto zastanowić się nad zmianą pracy. Zawsze warto rozważyć różne możliwości, czasami być może nie ma możliwości zmiany środowiska i wtedy musimy skorzystać z innych metod radzenia sobie jak np. akceptacja w przypadku śmierci bliskiej osoby.
Przyczyna lęku: biologia
Coraz częściej mówi się również o biologicznym podłożu zaburzeń lękowych. Kiedy nasz organizm jest zdrowy, dostarczamy mu regularnie wszystkich potrzebnych witamin i mikroelementów, to układ nerwowy powinien funkcjonować poprawnie. Natomiast w wyniku różnych chorób somatycznych może dojść do obciążenia układu nerwowego, przez co będziemy doświadczać zaburzeń lękowych czy zaburzeń nastroju.
Przykłady chorób wpływających na zaburzenia lękowe:
- tężyczka (niedobór magnezu)
- niedobór witaminy D
- problemy trawienne (zaburzają wchłanianie mikroelementów do organizmu)
- problemy jelitowe
- zakażenia pasożytami
- zaburzenia hormonalny, w tym np. niedoczynność tarczycy, choroba Cushinga
Przyczyn zaburzeń lękowych może być znacznie więcej i zawsze są one indywidualne u każdej osoby. Rozpoznanie przyczyny lęku jest niesamowicie ważne, ponieważ pozwoli to na podjęcie skutecznych sposobów poradzenia sobie ze źródłem problemu i uzyskania dobrego samopoczucia.
Opmerkingen